Jak bezpiecznie korzystać z publicznego Wi-Fi?
Darmowe Wi-Fi to usługa dostępna już niemal w każdej kawiarni, restauracji, hotelu, na dworcu, czy lotnisku. Lubimy dostawać coś za darmo, jednak wielu użytkowników nie jest świadomych ryzyka, jakie występuje podczas korzystania z darmowej i niezabezpieczonej sieci Wi-Fi w miejscach publicznych. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji nieprzemyślanego korzystania z niezabezpieczonych sieci w miejscach publicznych.
Unikaj łączenia się z siecią Wi-Fi, której nie znasz
Powiedzmy wprost – korzystanie z własnego pakietu danych w telefonie, czy na komputerze jest najbezpieczniejszym sposobem korzystania z Internetu w miejscach publicznych. Obecnie pakiety danych są naprawdę tanie, warto więc za cenę kilku gigabajtów zapewnić sobie spokój. Jeśli już łączymy się z siecią w kawiarni czy na dworcu, musimy mieć świadomość, że z tej samej sieci mogą korzystać osoby mające złe zamiary wobec innych użytkowników. Jeśli to tylko możliwe, unikajmy sieci innych niż nasza domowa lub biurowa (w przypadku których wiemy, kto ma do nich dostęp).
Pamiętajmy, że względy bezpieczeństwa z reguły nie są priorytetem dostawców publicznego Wi-Fi. Nie powinna więc uśpić naszej czujności konieczność podania hasła w celu ustanowienia połączenia z hot spotem – w końcu to hasło dostępne jest dla każdego, również dla potencjalnego cyberprzestępcy. Można więc powiedzieć, że hasło w przypadku tego typu sieci, to brak hasła.
Co więcej, należy mieć świadomość, że sieć o nazwie „dworzec główny” wcale nie musi należeć do dworca, na którym właśnie oczekujemy na przyjazd pociągu. Tworzenie sieci podszywających się pod miejsca, w których są one zlokalizowane, jest popularną praktyką wśród hakerów. Połączenie się z taką siecią może nas sporo kosztować – przestępca będzie w stanie, bez żadnych ograniczeń, śledzić nasze zachowania Internecie.
Najważniejsze zasady korzystania z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi
Jeśli musimy skorzystać z Internetu w miejscu publicznym pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
-
Dwuskładnikowe uwierzytelnienie
Pierwszą i podstawową zasadą bezpiecznego korzystania z Internetu jest stosowanie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Jest to mechanizm, który oprócz podania hasła, podczas logowania do naszych kont w różnych aplikacjach internetowych, wymaga również wprowadzenia unikalnego kodu, który otrzymujemy najczęściej na telefon po wpisaniu prawidłowych danych. Metoda ta zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której osoba niepożądana poznała hasło do naszej skrzynki pocztowej: jeśli logowanie do naszego konta wymaga tylko podania hasła, przestępca uzyskuje nad nim pełną kontrolę. W sytuacji, gdy zastosujemy mechanizm dwuskładnikowego uwierzytelniania, hasło dla potencjalnego przestępcy staje się bezużyteczne – po jego wprowadzeniu pojawi się pole, w którym będzie musiał podać kod, który właśnie został wysłany na nasz telefon.
-
Pamiętajmy o aktualnym programie antywirusowym
Program antywirusowy pomoże wykryć złośliwe oprogramowanie nie tylko podczas korzystania z sieci publicznych. Korzystając z niego pamiętajmy o konieczności regularnego dokonywania aktualizacji.
-
Korzystajmy tylko ze stron z certyfikatem SSL
To kolejna zasada, która dotyczy korzystania z Internetu w każdych warunkach. Zielona kłódka po lewej stronie paska adresu w przeglądarce oznacza, że strona posiada certyfikat SSL. Dzięki niemu dane przesyłane między naszą przeglądarką, a serwerem, na którym znajduje się odwiedzana strona, są szyfrowane. Certyfikat SSL jest elementem obowiązkowym wszystkich stron, na których użytkownik podaje swoje dane. Pamiętajmy, aby zawsze upewnić się, że adres strony w pasku przeglądarki zaczyna się od: https:// a nie http://. Jest to dla nas informacja świadcząca o wykorzystywaniu szyfrowanego protokołu komunikacji.
Pozostałe wskazówki bezpieczeństwa w publicznych sieciach WiFi
- przed przyłączeniem się do sieci, o ile to możliwe, należy wylogować się ze wszystkich kluczowych aplikacji (np. bankowych),
- unikajmy logowania, jeśli nie jest to niezbędne – korzystajmy z zasobów, które nie wymagają od nas podawania haseł,
- samodzielnie wpisujmy adres stron www, które chcemy odwiedzić. Podwójnie upewnijmy się, że w adresie nie ma literówek,
- niczego nie pobierajmy na swój komputer, nie klikajmy w wyskakujące okienka i komunikaty.
Jakie mogą być konsekwencje korzystania z niezaufanej sieci?
- osoba nieuprawniona może podejrzeć hasła, które wpisaliśmy,
- może ukraść nasze pliki cookie, a tym samym naszą tożsamość, dzięki czemu będzie mogła wejść np. na nasze konto na Facebooku, dokładnie tak jak by siedziała przy naszym komputerze,
- może dojść do kradzieży plików i informacji z naszego komputera, jeśli ten nie posiada aktualizacji,
- możemy nieumyślnie zainstalować sobie wirusa, przez co nasz komputer będzie na usługach hakera,
- ktoś może uzyskać informacje o odwiedzanych przez nas stronach.
Jakie sygnały powinny wzbudzić nasze podejrzenia?
- prośby o zalogowanie do różnych serwisów, zwłaszcza jeśli nie mamy tam konta,
- komunikaty związane z błędnym certyfikatem,
- brak szyfrowanego połączenia https – brak zielonej kłódki,
- powolne działanie Internetu.
Zastosowanie się do powyższych zasad z pewnością pozwoli zmniejszyć ryzyko przykrych sytuacji podczas korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi w miejscach publicznych. Jednak, jak zostało to wspomniane na początku, darmowy Internet w kawiarni czy na lotnisku traktujmy jako ostateczność i nie wykonujmy tam operacji, które mogą narazić nas na niebezpieczeństwo.
0 komentarzy