CVE-2020-10551 – eskalacja uprawnień w QQBrowser

QQBrowser to przeglądarka internetowa wyprodukowana przez firmę Tencent. Jest to jedna z najpopularniejszych przeglądarek w Chinach. Podczas testów zidentyfikowaliśmy podatność umożliwiającą nieuprzywilejowanemu lokalnemu atakującemu na wykonanie kodu z uprawnieniami użytkownika ZARZĄDZANIE NT\SYSTEM.

CVEID: CVE-2020-10551
Podatny produkt i jego wersja: QQBrowser (wszystkie wersje poniżej 10.5.3870.400)
Typ podatności: CWE-284: Niewłaściwa kontrola dostępu

Podsumowanie

Wszystkie wersje QQBrowser poniżej 10.5.3870.400 niepoprawnie konfigurują ACL dla pliku TsService.exe. Złośliwy atakujący posiadający możliwość wykonania kodu na podatnym komputerze może nadpisać ten plik i uzyskać dostęp do konta ZARZĄDZANIE NT\SYSTEM (najwyższy poziom uprawnień w systemie Windows).

Opis

QQBrowser konfiguruje usługę systemu Windows w której zmienna ImagePath wskazuje na plik TsService.exe znajdujący się w jej katalogu instalacyjnym (domyślnie: C:\Program Files (x86)\Tencent\QQBrowser\TsService.exe). Uprawnienia dostępu do pliku pozwalają na pisanie do niego przez członków grupy ZARZĄDZANIE NT\Użytkownicy Uwierzytelnienie, do której domyślnie należy każdy użytkownik. Atakujący może wykorzystać podatność umieszczając swój program w lokalizacji pliku TsService.exe, sprawiając że zostanie on wykonany z uprawnieniami ZARZĄDZANIE NT\SYSTEM.

Reprodukcja

Usuń plik TsService.exe i zastąp go innym programem. Zrestartuj system.

Rozwiązanie

Zaktualizuj QQBrowser do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *