Anonimowość w sieci – sposób na zachowanie bezpieczeństwa

Każde kliknięcie przeciętnego użytkownika w Internecie jest przez kogoś śledzone. Śledzą prywatne firmy, administracja państwowa, dostawcy Internetu, a także hakerzy. O ile zbieranie danych przez firmy marketingowe może naruszać naszą prywatność, ale jest stosunkowo jest mało groźne, tak szpiegowanie przez przestępców jest niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak pozostać anonimowym w sieci.

Dlaczego warto pozostać anonimowym w sieci?

Zanim wskażemy konkretne kroki, które pozwolą zadbać o naszą anonimowość w sieci, najpierw odpowiedzmy, dlaczego powinno być to dla nas ważne.

  • Ryzyko wycieku danych wrażliwych. Podczas logowania do wielu usług podajemy nasze dane osobowe, których nie zdecydowalibyśmy się podać np. ekspedientce w sklepie. Sytuacje te stają się niebezpieczne w przypadku ataku hakerskiego, gdy numer naszego dowodu osobistego trafia w niepowołane ręce.
  • Nasze dane to biznes wielu firm. Istnieje wiele podmiotów, które obserwują nasze zachowania w Internecie, budując profile każdego z nas, co pozwala w precyzyjny sposób prezentować nam treści reklamowe. Co więcej, informacje na nasz temat trafiają do baz danych, które są przekazywane innym stronom trzecim jako gotowy materiał do prowadzenia działań marketingowych.
  • (Nie)świadome budowanie własnego wizerunku z w sieci. Wielu użytkowników nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że treści, które publikują w Internecie, są jawne. Komentarz opublikowany na profilu społecznościowym może być przeczytany przez szefa, córkę, czy też rekrutera firmy, w której ubiegamy się o pracę.
  • Anonimowość w przypadku dyskretnych tematów. Z pewnością każdemu zdarzyło się surfować po Internecie z myślą, że nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek obserwował nasze zachowania w sieci.

Narzędzia pozwalające zachować anonimowość

Sięgnijmy po VPN

VPN – tłumacząc na język polski – wirtualna sieć prywatna. Jest to rodzaj szyfrowanego połączenia, które nawiązujemy z siecią i dzięki któremu możemy surfować po Internecie anonimowo. Do głównych zalet stosowania VPN należą:

  • Ukrywanie aktywności w sieci przed naszym dostawcą Internetu;
  • Ochrona przed cyberprzestępcami podczas korzystania z publicznej sieci WiFi;
  • Korzystanie podczas zagranicznych wyjazdów z portali niedostępnych w niektórych krajach, np. Netflix w Chinach czy Linkedin w Rosji;
  • Anonimowe korzystanie z sieci P2P;

Przed wyborem konkretnej usługi VPN, należy pamiętać, że produkt produktowi nie jest równy. Najlepiej wcześniej zastanowić się, do czego ma służyć nam wirtualna sieć prywatna, jak wiele urządzeń ma chronić i zrobić ogólny research w Internecie.

Korzystajmy bezpiecznie z narzędzi Google

Nie jest tajemnicą, że Google na temat typowego użytkownika sieci wie wszystko. Jeśli już decydujemy się na korzystanie z pakietu narzędzi oferowanych przez giganta z Doliny Krzemowej, warto zadbać przynajmniej o podstawowe środki bezpieczeństwa.

Dwuetapowe uwierzytelnianie podczas logowania

Dwuetapowe uwierzytelnianie jest rodzajem zabezpieczenia, który pozwala uniknąć włamania do naszego konta w przypadku gdy ktoś pozna nasze hasło. Mechanizm ten zakłada, że podczas logowania, oprócz podania hasła, musimy podać kod, który otrzymujemy na telefon w momencie wprowadzenia poprawnego hasła w oknie logowania.

Tylko zaufane rozszerzenia do przeglądarki Chrome

Niestety narzędzia, które w założeniu mają ułatwiać życie użytkowników, bywają źródłem niebezpiecznych sytuacji. Mimo zapewnień Google, niektóre z wtyczek do przeglądarki Chrome, które znajdują się w Google App Store mogą, np. wstrzykiwać złośliwy kod do naszego komputera. Zdarza się również, że wiele wtyczek pochodzących od zaufanych twórców zostaje przejętych przez przestępców, którzy z kolei wstrzykują złośliwy kod. Oczywiście, Google zawsze reaguje usunięciem takiej wtyczki ze swojego sklepu, niemniej dzieje się tak dopiero wtedy, gdy już zagrożenie zostanie zidentyfikowane.

Nie korzystajmy z wyszukiwarki Google

Poprzedni punkt sugerował rozsądne korzystanie z narzędzi Google, ale jeśli mówimy o używanej przez nas wyszukiwarce to najlepszym krokiem z punktu widzenia prywatności, jest jej całkowite odrzucenie. Nie ma chyba potrzeby wyjaśniać, z jakiego powodu należałoby zrezygnować z wyszukiwarki Google. Jakie są alternatywy, które nie śledzą każdego kroku użytkownika w sieci? Najpopularniejsze to DuckDuckGo i StartPage. Warto wspomnieć, że DuckDuckGo jako wyszukiwarka została zaimplementowana w najnowszej wersji przeglądarki Chrome.

Powyższy zestaw rozwiązań to zaledwie część działań, które powinniśmy wykonać, żeby czuć się trochę bezpieczniej i bardziej anonimowo. W kolejnej części artykułu przedstawimy dalszą część rozwiązań, które odpowiadają na pytanie jak być anonimowym w Internecie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *